Meme Küçültme Sonrası Bakım

Estetik meme küçültme ameliyatı  sonrası bakım konusunda estetik cerrahınızın  tavsiyelerine uyarsanız, ameliyat sonrası ilk bir birkaç günü ve sonrasını rahat geçirirsiniz. Meme küçültme  ameliyatı sonrası bakım pansuman ile başlar. Tüm estetik  ameliyatlarda mümkün ise ameliyat bölgesi steril malzeme ile kapatılır. Bunun sebebi, dış ortamdan bakterilerin yaraya ulaşmasının önüne geçmek , diğer bir değişle yara enfeksiyonunu oluşmasını  önlemektir.

 

Estetik meme küçültme ameliyatı sonrasında pansumanların değiştirilmesi sırasında da sterilite şartlarına uymak gerekir. Genellikle ameliyat sırasında her iki meme dokusu içine vakumlu dren yerleştirilir. Bunun nedeni, meme içinde birikebilecek  kanın dışarı alınmasıdır.

 

Ertesi gün dren haznesinde biriken kan belli bir miktarın altında ise drenler geri alınır. Eğer sızıntı devam ediyorsa   3 güne kadar drenler yerinde bırakılabilir.Meme küçültme  ameliyatı sonrası meme üzerine özel sütyen takılır. Bu sütyenler yara iyileşmesi sırasında baskı yaparak hem hareket edildiğinde ağrı oluşmasını önler hem de kalıp görevi görürler. Bu sütyenlere sporcu sütyenide denilmektedir.

 

Drenler alınınca hasta taburcu edilir. Daha sonra birkaç defa pansumana çağrılır. Meme küçültme ameliyatında  ben eriyen dikişler kullandığım için   dikiş almaya gerek kalmaz. Eğer hastada kalıcı dikiş kullanılırsa kalıcı dikişler ortalama 15 günde alınır.

 

Özel sütyen yani sporcu sütyni  4 hafta kadar kullanılır. Daha sonra dilediğiniz sütyeni kullanabilirsiniz ama tabiki size uygun ölçüde ve kaliteli sütyenleri takmanızı bir estetik cerrah olarak önermekteyim. Meme küçültme ameliyatı sonrası devrede sigara içilmemelidir. Meme küçültme ameliyatında önemli konulardan biri meme başının beslenmesidir. Meme başı ve halkasının beslenme ve iyileşme durumu da ameliyat sonrası takip edilir.

Tüm diğer ameliyatlarda olduğu meme küçültme ameliyatının da tam iyileşmesi 6 ay sürecektir. Ameliyat sonrasında 1 hafta kadar memeye su değmemesi iyi olur. Daha sonra ılık banyo yapabilirsiniz.

Ameliyat kesilerinden kalan izler önceleri pembe renkte olacaktır. Genellikle ince çizgi şeklinde bir iz kalır. Bu izler 6-12 ay içinde rengi açılır giderek belirginliği azalır. Bu süre içinde meme dokusu içinde özellikle regl zamanlarında hafif ağrı sızı hissedebilirsiniz normaldir.

Ameliyat sonrasında diğer önemli konu, çıkarılan meme dokusunun patolojik incelemesidir. Bu inceleme sonucu değerlendirilerek hastaya bildirilir. Gerekiyorsa meme küçültme sonrası 6 -12 ayda bir meme kontrol muayenesi ve ultrason ve mamografik inceleme takibi yapılır. Kırk yaş üzerindeki kadınlarda ise yılda bir meme kontrol muayenesi ve mamografik inceleme yapılması yararlı olacaktır.

En çok yaptığımız estetik operasyonlar!

Etiketler: Meme Küçültme Sonrası , , , , , , . .

SORUN CEVAPLAYALIM

 1. Dila ****

  2 hafta önce ameliyat oldum dediklerinize harfiyen uyuyorum fakat sol taraf biraz şiş gibi geldi bana bu şişlik gecermi yoksa ben biraz acelemi ediyorum ? Benim şiş olarak baktığım yere doktor bey de şiş dermi yoksa normal bir durum mu bu sebeble randevu istiyorum maille cevap verirseniz sevinirim ….

 2. Damla ****

  1 ay önce bende ameliyat oldum fakat ağrılarım devam ediyor verdiğiniz ilaçları kullanmaya devam etmelimiyim ? Çünkü ben ameliyatdan 2 gün sonra ilaç kullanmayı bıraktım ağrım olmadığı için şuan yeni başladı sebebi bu olabilirmi ?

 3. Meme kucult me estetiği ucretleri ne kadar mal oluyor bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim telşekkürler

 4. sevcan***

  merhaba ben avusturyadan gülcan sizi tv’de reklamlarda izledim meme kücültmek icin bir kac bilgi almak istiyorum ?ameliyattan sonra görünür şekilde dikiş izleri kalıyormu ve nekadar ücreti oluyo.avusturyada bütün ameliyat paramı sigortam üsleniyo ama ben kendimi türk doktorlarına teslim etmek istiyorum .geri cevap yazarsanız sevinirim yılbaşından sonra ameliyat olmak istiyorum.

 5. pelin***

  Merhaba,

  2010 haziran ayında ameliyat oldum fakat izlerim geçmedi; tamamen geçmesi için ne tavsiye edersiniz?

 6. dilek ****

  Bende dun taburcu oldum dr.drenlerle eve gonderdi hareket edemiyorum ve aciyor drenler 5 gun sonra cikacak aciyor mu cok korkuyorum :( ((

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>